Zbor Ad Una Corda s víťazstvom na medzinárodnej súťaži

Pezinský chrámový zbor Ad Una Corda sa v dňoch 3. – 7. júla 2018 zúčastnil medzinárodnej zborovej súťaže International Choral Kathaumixw v kanadskom mestečku Powell River v Britskej Kolumbii. Hlavným organizátorom súťaže je Powell River Academy of Music. Festival bol založený v roku 1984 a je organizovaný každé 2 roky, tento ročník bol už osemnásty.

Zúčastňujú sa ho zbory z celého sveta a dostať sa naň nie je jednoduché. Prihlášky prechádzajú výberovým konaním, porota posudzuje históriu, aktivity zboru a hudobné nahrávky. V závere pozve iba vybraných. Za celé obdobie existencie festivalu sa na ňom dodnes zúčastnili iba 4 zbory zo Slovenska.

Tento rok bol zbor Ad Una Corda jediný zo Slovenska a spolu s poľským zborom zo Štetína ako jediné dva zbory z celej Európy. V siedmych kategóriách súťažilo celkom 15 zborov z Kanady, USA, Austrálie, Číny, Poľska a Slovenska. Zbor Ad Una Corda sa prihlásil do dvoch súťažných kategórií – miešané zbory a ľudové a kultúrne tradície. V kategórii ľudové a kultúrne tradície získal zbor Ad Una Corda 1. miesto. Porota ocenila najmä muzikalitu a výraz zboru, zaujala i dramaturgia súťažného repertoáru.

Člen tenorovej skupiny Ad Una Corda, Matej Kočkovský, vyhral sólovú kategóriu nad 21 rokov.

Súčasťou organizácie a programu súťaže sú aj koncerty prítomných zborov, ktoré sú veľmi obľúbené miestnym publikom, ale aj návštevníkmi a turistami, ktorých sa počas festivalu zíde v mestečku vždy veľké množstvo. Celý región žije súťažou, rodiny ako dobrovoľníci pozývajú účastníkov do svojich domovov, poskytujú im ubytovanie a zázemie, a tiež pomáhajú pri zabezpečovaní programu. V Powell River vystúpil zbor Ad Una Corda na štyroch koncertoch v miestnych koncertných sálach a jednom promenádnom koncerte.

Po skončení súťaže pokračoval zbor v dňoch 8. – 12. júla na festivalovom turné Kathaumixw po Britskej Kolumbii. Zbor odspieval ďalšie koncerty v mestách Campbell River, Parksville, Nanaimo a Victoria, ktoré sa nachádzajú na Vancouver Island. Posledný koncert turné sa konal priamo vo Vancouveri. Dramaturgia koncertov kládla dôraz na prezentáciu slovenskej sakrálnej hudobnej tvorby a úprav slovenských ľudových piesní slovenských autorov. Zboristi vzali so sebou aj originálne slovenské kroje a doplnky, ktoré spestrili a umocnili umelecký zážitok z folklórnych diel. Zožali veľký úspech, diváci boli očarení krásnymi krojmi a nadšení z harmónií piesní, pre nich nezvyčajných.

Účasť zboru Ad Una Corda na súťaži i koncertnej ceste z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Autor: Ad Una Corda, 18.07.2018