B I R M O V K A

05.05.2019
Dolný kostol v Pezinku
Vložiť do kalendára

V nedeľu 5. mája 2019 o 11:00 h. bude v Dolnom kostole vysluhovaná sviatosť birmovania.

Všetci chceme, aby táto mimoriadna slávnosť bola čo najdôstojnejšia, preto Vás prosíme, aby ste rešpektovali nasledovné pokyny:

V sobotu 4.5. o 11.00 h. bude spoveď birmovancov. Po spovedi dostane každý birmovanec birmovný lístok. Tento je potrebné si starostlivo uschovať a v nedeľu prísť s ním na birmovku, lebo bez birmovného lístka nebude nikto pustený k birmovke.

Nakoľko birmovka je predovšetkým duchovná slávnosť prijatia Ducha Svätého a posilnenia vo viere, je správne aby aj rodičia birmovancov a príbuzní (ak nemajú prekážku) pristúpili ku sv. prijímaniu. Od birmovných rodičov, ktorí slobodne a s radosťou prijali krásnu úlohu byť vzorom kresťanského života pre svojho birmovanca, sa to čaká samozrejme! Ak birmovný rodič nie je ochotný pristúpiť ku sviatostiam, treba ho rýchlo vymeniť.

Rodičia, birmovní rodičia a príbuzní birmovancov, ktorí potrebujú po Veľkej noci sv. spoveď, majú príležitosť vyspovedať sa v týždni pred birmovkou. Kto bol pred Veľkou nocou a je v stave milosti posväcujúcej, samozrejme nemusí ísť. V dolnom kostole aj u kapucínov sme k dispozícii vždy pred sv. omšami. Ak birmovný rodič nie je z Pezinka môže samozrejme, ak potrebuje, pristúpiť k sv. spovedi vo svojej farnosti. Dôležité je, aby pri birmovke mohol pristúpiť ku sv. prijímaniu. Inak platí posledná veta predchádzajúceho odstavca.

V nedeľu, v deň birmovky, otvoríme kostol 3/4hodinu pred sv. omšou, teda o 10.15 h. Na vyhradené miesta pustíme len birmovancov s platnými birmovnými lístkami a ich birmovných rodičov. Nerobíme zasadací poriadok, preto budú birmovanci zaujímať svoje miesta tak, ako budú prichádzať. Chlapci si budú sadať na chlapčenskú stranu a dievčence na dievčenskú. Je potrebné, aby birmovanci zaujali svoje miesta nejneskôr štvrťhodinu pred začiatkom sv. omše, teda do 10.45 hod. Rodičia birmovancov a ostatní príbuzní budú mať miesto v nevyhradených laviciach a na chóre kostola.

Kostol je posvätné miesto, preto v ňom zachovávame posvätné ticho. Je mi ľúto, že upozorňujem na takú samozrejmú vec, ale skúsenosti ukázali, že je to potrebné. Prosíme ho zachovať aj v priebehu čakania na sv. omšu – prosíme, upozornite na to aj svojich hostí. Ani žuvačky nepatria do chrámu – prosíme, odložte ich vonku do smetnej nádoby.

Kameraman a fotograf sú zabezpečení a každý bude mať možnosť objednať si videozáznam a fotografie. Objednávky budeme prijímať v sobotu po spovedi. Cena fotografií na DVD je 10,- € a cena videonahrávky na DVD je 15,- €. Platí sa pri objednávaní. Prosíme vás, aby ste si neobjednávali žiadnych iných kameramanov a fotografov (aj keby to boli rodinní príslušníci). Liturgia nesmie byť rušená, preto im nebude umožnené počas birmovky natáčať a fotografovať. Môžu točiť a fotiť len vonku. Tiež prosíme, ak máte záujem o fotografie či videozáznam, aby ste si ich nekopírovali medzi sebou, ale objednali. Pre fotografa a kameramana je to pláca za prácu – inak to je krádež.

Od birmovancov a ich rodičov sme žiadne peniaze nevyberali, aby nevznikol pocit, že sa za sviatosti platí, alebo že si ich možno kúpiť. Zaiste, že s prípravou a organizáciou birmovky sú spojené isté náklady. Kto bude chcieť prispieť, bude mať možnosť po birmovkovej sv. omši. Pri vchode kostola budú stáť usporiadatelia s košíkmi (ako pri ofere). Kto bude chcieť, vloží do nich svoj milodar. Je to úplne slobodné a dobrovoľné rozhodnutie každého.

Dúfame, že všetky spomenuté opatrenia prijmete s pochopením a predídeme tak zbytočným nedorozumeniam.

Predovšetkým prosíme: rešpektujte pokyny usporiadateľov!

Ďakujeme Vám všetkým za pochopenie a tešíme sa na pokojný, slávnostný a dôstojný priebeh tohtoročnej slávnosti birmovania, ku ktorému môžete vo veľkej miere prispieť všetci svojou disciplinovanosťou a pochopením.

Autor: Fara Pezinok