Obnova strechy na dolnom kostole

Dolný kostol

Náš Chrám Premenenia Pána (dolný kostol) je zaradený do špeciálneho zoznamu národných kultúrnych pamiatok s prioritou ochrany a obnovy. Možno aj preto sa našej farnosti podarilo v roku 2020 získať dotáciu z Ministerstva kultúry SR vo výške 40 000 eur na nákup materiálu potrebného pre sanáciu jeho krovu a obnovu strechy. A tak v súčasnosti už v skladoch čaká na majstrov 26 224 ks škridiel, 30 000 ks skrutiek na ich prichytenie, 450 kg klampiarskeho materiálu z medi, 25 m3 reziva atď. Tento rok sme opätovne podali žiadosť o dotáciu na práce spojené so sanáciou krovu a výmenou nevhodnej plechovej krytiny na dominante Radničného námestia, akou je náš dolný kostol. Snáď budeme úspešní a budeme môcť začať s prácami.

Pre úplnosť uvádzame, že v mesiaci február 2021 sme získali stavebné povolenie na komplexnú obnovu exteriéru dolného kostola, ktorú podporil Arcibiskupský úrad Bratislava a podrobnosti odsúhlasil Krajský pamiatkový úrad Bratislava. Podrobnejšie informácie o obnove dolného kostola pre Vás pripravujeme.

Materiál na obnovu strechy na dolnom kostole je už vo farnosti.

Deštrukciou a hnilobou spôsobenou zatekaním znefunkčnené uzlové spojenie.
Nevhodne sanované poškodenie uzlového spoja.
Poškodené trámy uloženia.
Zanesené lôžko pomúrnice.
Nečistotou zanesený uzlový spoj pri štítovom múre.
Detail deformácie spoja (zatlačený trám do pomúrnice).
Detail posunu prvkov spoja.

Autor: Fara Pezinok, 09.03.2021