Obnova dolného kostola

Dolny-kostol

Po niekoľko ročnej príprave v zmysle stavebného povolenia a podmienok Krajského pamiatkového úradu Bratislava už tento týždeň pristupujeme k obnove krovu a krytiny helmice veže dolného kostola. Ak všetko dobre pôjde, práce by mali byť ukončené do konca marca tohto roka. Preto Vás chceme požiadať o rešpektovanie bezpečnostných opatrení a používaní len bočného vchodu kostola.

Ak sa pýtate, prečo sa púšťame do obnovy dolného kostola, keď nie je ešte na 100% dokončený farský kostol, ponúkame odpoveď: z pamiatkového hľadiska je farský kostol zabezpečený a na jeho mobiliár (lavice, spovednice a pod.) či areál sa nám už nedarí získavať finančné prostriedky z verejných zdrojov, tu sme odkázaný na vlastné zdroje.

Keďže Chrám Premenenia Pána (dolný kostol) je zaradený do celoslovenského zoznamu národných kultúrnych pamiatok s prioritou ochrany a obnovy, podarilo sa nám získať financie z MK SR a zakúpiť krytinu na celý kostol. Taktiež 84% výdavkov na práce obnovy helmice sú hradené z grantu MK SR a milodaru zo zahraničia od pezinskej rodáčky

Autor: Fara Pezinok, 12.02.2022