KAJÚCA MODLITBA

Kajúca modlitba v dobe epidémie Koronavírusu

(autor: Mons. Ján Graubner, arcibiskup olomoucký, metropolita moravský, podpredseda ČBK)

Pane, dobrý Bože, obraciame sa k Tebe vo svojej tiesni. Priznávame nielen svojou obmedzenosť, ale aj bezmocnosť. Vraciame sa k Tebe a vyznávame, že Ty si všemohúci. Ty jediný si Pán. Len Tebe patrí všetka moc a sláva. Pokorne a so zahanbením v tvári priznávame, že sme boli príliš zahľadení do svojich práv a nárokov, hľadali príjemnosť a pohodlie, zábavu či adrenalín, nedbali sme na druhých, ani na Teba a Tvoj poriadok. K prírode sme boli bezohľadní a chceli stále viac. Cestovaním za krásami sme znečistili vzduch aj more. Svojou bezohľadnosťou sme nakopili hory odpadkov. Svojou chamtivosťou sme zamorili polia pesticídmi, vody antibiotikami, hormónmi a antikoncepciou, správali sa ako páni sveta a vládcovia stvorenia, upravovali si zákony aj pravidlá myslenia. Prestal si pre nás byť istotou, keď je všetko relatívne, a absolútne je už len naša naduté „JA“. Z toho potom pramenia mnohé naše konflikty.

Vo svojej zaslepenosti sme nevedeli čítať znamenia. Hlásatelia radostne oznamovali, že zase bude slniečko. Väčšine nevadilo, že schnú stromy a množia sa myši, že v krajinách bez dažďa je hlad a ľud uteká za chlebom. Iní utekajú pred vojnou, ktorá sa vedie preto, aby mal niekto väčší zisk, vplyv a moc, aby bol odbyt zbraní a inde mali slušní ľudia prácu. Peniaze a zisk sa nám stali najvyšším bohom, ktorému sme obetovali spravodlivosť a právo i biedu chudákov v rozvojových krajinách. Šťastie jednotlivcov sme stavali vyššie než zodpovednosť, chvíľkové pocity nad vernosť manželským sľubom, práva dospelých nad práva detí na lásku oboch rodičov, na istotu domova a zdravé morálne životné prostredie, pretože sme sa nedokázali zriecť zlého príkladu. Sebectvo nám zabránilo žiť pre ďalšiu generáciu, miliónom počatých detí sme nedovolili sa narodiť a tak vymierame a nemá na nás kto pracovať. Utečencov neprijímame, pretože sa ich bojíme. Ako bezohľadní kolonizátori prijímame z iných krajín len šikovné ruky a bystré hlavy, zatiaľ čo ich krajiny bez nich upadajú a nedokážu sa samy pozdvihnúť.

Prijmi, Pane, našu kajúcnosť a pokorné vyznanie. Očisti nás, keď s ľútosťou uznávame svoju vinu. Dopraj nám znovu povstať a vrátiť sa k Tebe, ktorý si Cesta, Pravda, Istota a Múdrosť. Spoliehame na Tvoju lásku a Tvoje milosrdenstvo. Stiahni trestajúci ruku a zastav lavínu choroby. Obráť nás a my sa k Tebe vrátime. Vezmi nám srdce kamenné a daj srdce z mäsa. Vráť nám radosť zo svojej ochrany a bezbožných budeme učiť Tvojim cestám, svedčiť o Tvojej láske a hlásať Tvoju dobrotu. Daj nám svojho Ducha, aby v nás miloval On, keď sami zo seba nezištne milovať nedokážeme. Daj nám odvahu umierať sebe a žiť pre Teba, nechať sa viesť múdrosťou Tvojho slova, aby v nás víťazil Tvoj život a rástlo Tvoje kráľovstvo, kráľovstvo spravodlivosti, lásky a pokoja. Ty jediný si našou nádejou a my pevne veríme, že nás, Bože, nesklameš. Amen.

Autor: Fara Pezinok, 27.03.2020