História farského kostola v Pezinku

V tomto roku plánujeme pokračovať v archívno-historickom výskume nášho farského kostola a preto sme v týchto dňoch podali žiadosť o grant z prostriedkov dotačného programu Bratislavského samosprávneho kraja pre rok 2021. Výskumníci prof. PhDr. Vladimír Rábik, PhD. a Mgr. Michal Franko, PhD v rámci prvej fázy výskumu (2019) ukončili heuristiku, teda zhromaždenie dostupných historických prameňov a literatúry k problematike výskumu dejín farského kostola.

Cieľom druhej etapy výskumu (2021) je doplnenie a rozšírenie existujúcich faktov z obdobia stredoveku o nové poznatky z pôvodného pramenného materiálu a ich následná syntéza. Výskumom vo Vatikánskom archíve sme získali unikátne poznatky nielen k dejinám farského kostola, ale aj Bratislavskej župy ako jednej z najstarších na našom území. Dokončenie archívneho výskumu vytvorí základ k príprave publikácie k dejinám farského kostola (2023).

Listina Bratislavskej kapituly z roku 1474,
ktorou šľachtičná Katarína, vdova po Adamovi Maršalkovi z Rohova, darovala polovicu zo svojich venných majetkov na prestavbu farského kostola Panny Márie v Pezinku.

(Pre otvorenie v novom okne, stlačte tu)

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Autor: Fara Pezinok, 28.02.2021