Alej do viníc

Občianske združenie našej farnosti „Dedičstvo“ vysadilo túto jar nové stromoradie pri vodnej nádrži Kejda na farskom pozemku, ktorý Pezinčania ľudovo nazývajú aj Farskou lúkou. Rozhodnutie sadiť padlo v lete minulý rok. Keďže išlo o 20 stromov, tak aj cena za alej bola viac, ako sme mohli zaplatiť. Preto sme na jeseň začali zbierať dobrovoľné príspevky na výsadbu a v priebehu zimy ďalšie financie z grantov v hodnote 4 300 eur.

Prvých 5 minút reportáže sa venuje projektu „Alej do Viníc“.

Desať dobrovoľníkov vykopalo začiatkom apríla jamy a v priebehu nasledujúceho týždňa odborníci sadili stromy, ktorým pridali hnojivo a špeciálne typy húb, ktoré zadržujú vlhkosť. Vysadili sme tak duby letné aj zimné, javory poľné, javory mliečne, jarabiny vtáčie a lipy malolisté. V priebehu mája pribudli priamo pri rázcestí ešte 2 vŕby biele. Veríme, že stromy budú potešením pre okoloidúce rodiny s deťmi, vinárov, cyklistov, bežcov, turistov a ďalších návštevníkov.

Autor: Fara Pezinok, 01.06.2022